Arkeoloji HABERLER

İznik’te 2.300 Yıllık Mozaikli Lahit

Bu haberi paylaş: İznik’te, daha önce bulunan 4 lahdin ardından 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan bölgede, MÖ 300’lü yıllara ait mozaikli bir lahit daha bulundu…

İznik’te 2.300 Yıllık Mozaikli Lahit

İznik’te, daha önce bulunan 4 lahdin ardından 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan bölgede, MÖ 300’lü yıllara ait mozaikli bir lahit daha bulundu.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, 10 kişilik ekibin açığa çıkarmak için kazı çalışması yaptığı lahit ile ilgili, “Bu sefer bulunan çok farklı bir lahit. Belki de Kraliçe Nikaia’nın mezarını bulacağız.” dedi.

10 dönüm zeytinlik kamulaştırıldı

İznik’te 3 yıl önce, ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta kırsal Hisardere Mahallesi yolu üzerinde Kayaarkası mevkisindeki zeytinlikte, defineciler tarafından üst kapağı kırılmış lahit bulundu. İznik Müze Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan kazıda, Geç Roma Dönemi olarak adlandırılan 3. yüzyıldan kalma lahit ortaya çıkarıldı.

(İznik’te Çiftçinin Bulduğu Roma Lahdi İncelendi)

Daha sonra sürdürülen kazılarda 3 lahit daha bulundu. Bunun üzerine yaklaşık 10 dönüm zeytinlik alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1 milyon 200 bin lira bedel ile kamulaştırıldı. Alan, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alındı.

 

Geçtiğimiz günlerde, Nekropol olduğu düşünülen bu bölgede devam eden arkeolojik kazılarda bir lahit daha bulundu. İznik Müze Müdürlüğü’nden 10 kişilik ekip, lahitin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalarını sürdürüyor.


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL