Mezar Tipleri

Kapı veya Kapak Şeklinde Görülebilen Kaya Yüzeyleri

Öncelikle yukarıda görselini paylaştığımız resme dikkatli bakmanızı istiyorum. Bu resimde görülen büyük blok halinde ki kaya yüzeyinde üç farklı nokta dikkat çekici şekilde karşımızda durmaktadır. Bu noktalar birer kapak veya..

Kapı veya Kapak Şeklinde Görülebilen Kaya Yüzeyleri

Öncelikle yukarıda görselini paylaştığımız resme dikkatli bakmanızı istiyorum. Bu resimde görülen büyük blok halinde ki kaya yüzeyinde üç farklı nokta dikkat çekici şekilde karşımızda durmaktadır. Bu noktalar birer kapak veya kapı şekli ile giriş yeri olabilecek tarzda göze çarpmaktadır. Genellikle böylesi bir yer ile karşılaştığımızda tahrip edilmiş şekilde bulmaktayız. Bunun başlıca sebebi sadece görsel olarak kapı yada kapak benzeri olmasından kaynaklıdır. Oysa bu tip noktalarda temel yüzey araştırma tekniklerinin uygulanması şarttır. Bu yüzey araştırması tamamlanmadan herhangi bir şekilde bu noktanın giriş olabileceğini söylemek büyük bir yanlışı doğuracaktır.

Bu şekilde bir alan ile karşılaştığımızda kapı yada kapak benzeri alanların kaya ile birleşim noktaları ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Bu birleşim noktalarında herhangi bir kapama hali, örneğin horosanlama veya kurşunlama şeklinde olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Böylesi bir kapama olmadığını belirlemişsek bu alan bizim için tamamen kullanım ve ihtiyaç halinin geriye kalan kısmı olarak değerlendirilmelidir. Bu kullanım ve ihtiyaç hali ise taş kesimi ile alakalıdır.

Bulunan noktada kapama hali ile karşılaşılmadığında burada ki araştırma sonlandırılmamalıdır. Aslında yapılan tespit önemli bir ip ucudur ve takip edilmesi gerekir. Çünkü resimde gördüğümüz üç noktanın buradan kesip alınmış  kapak ve kapı halleri olduğunu belirledik. Bu forma sahip kapı yada kapakların kullanılmış olduğu bir yerin olması gereklidir. Bu durumda etrafta bulacağımız her işaret çok değerli bir hale gelecektir. Bulduğumuz işaret sisteminin mimari yapısında kullanılan kapak ve kapı durumlarını bildiğimiz için bunların konulabileceği noktalar işaretin vermiş olduğu yön istikametinde bizlerin yapacağı araştırmayı kolaylaştıracaktır.

Görselde görülen noktalarda ki taş kesme biçimleri daha çok sandık tipi, kaya içerisinin mezar biçiminde oyulması suretiyle oluşturulması sonrasında üzerinin kapatılması için kullanılmaktadır diyebiliriz. Bu durumda etrafta yapılacak araştırmada, sunu sistemleri ile karşılaşıldığında, bu sunuların anlatmış olduğu mezar mimarisi ve kapama sistemini belirlemiş olmaktayız.

(Numaralandırılmış bölümler birer kapak ve kapı şeklinde görülebilecek yerlerdir.)

 

(Beyaz ile çizilen kısımlar, kapı yada kapak alanı olarak görülen bölümlerin gerçekten birer kapı yada kapak mı? Yoksa ihtiyaç ve kullanım amaçlı taş kesme mi? Ayrımını yapacağım sıvama alanının olup olmadığına bakılacak yerlerdir.)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL