Arkeloji Haberleri HABERLER

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı/Muhammed Enes Yıldırım ‘Körler Ülkesi’ olarak adlandırılan Khalkedon antik şehrinde yapılan çalışmalarda yeni …

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı/Muhammed Enes Yıldırım

‘Körler Ülkesi’ olarak adlandırılan Khalkedon antik şehrinde yapılan çalışmalarda yeni tarihi kalıntılar, mezarlar, objeler ve hamam ortaya çıkarıldı.

Tarihi Haydarpaşa Garı istasyon bölgesinde ve çevresinde Marmaray çalışmaları sırasında tarihi kalıntılara rastlanması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı adına İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından Mayıs 2018’de başlatılan kazı çalışması, yaklaşık 2 yıldır büyük bir titizlikle devam ediyor.

350 BİN METREKARE ALANDA 430 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Osmanlı, Bizans, Helenistik ve Klasik dönemlere ait birbirinden farklı tarihi yapıları içerisinde barındıran alanda yapılan kazı çalışmaları, Anadolu’nun köklü tarihine ışık tutuyor.

Arkeolog, müze uzmanı ve işçilerden oluşan 430 kişi tarafından peronlar, menfez, İbrahimağa ve İbrahimağa manevra bölgelerini içine alan yaklaşık 350 bin metrekare alanda yürütülen çalışmalarda ortaya çıkan buluntular, tarihi 2 bin 500 yıl önceye uzanan “Körler Ülkesi” olarak bilinen Khalkedon (Kadıköy) antik şehrine ait önemli ipuçları veriyor.

SARAY VE KALE OLDUĞU ANLAŞILAN KALINTILAR

Titizlikle yürütülen kazılarda bugüne kadar Khalkedon’a ait mimari kalıntılar, mezarlar, binlerce obje ve hamam ile 10 bine yakın sikke bulundu.

Çalışmalarda, MÖ 5. yüzyıla ait olduğu belirtilen ve saray olduğu düşünülen bir mimari kalıntı ile kale olduğu sanılan ve bu yönde inceleme çalışmaları süren T şeklinde bir yapıya rastlandı.

TÜMLENEBİLECEK ESERLER, RESTORE EDİLİYOR

Tarihi garda devam eden kazı çalışmalarında gelinen son durum, havadan görüntülendi.

Farklı bölgelerde yürütülen kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan buluntular, uzmanlar tarafından hangi kazı bölgesinden geldiği ve kaç metre derinlikte bulunduğu not alınarak kasalara yerleştiriliyor.

Fırça ve su yardımıyla ön yıkama ve detaylı yıkama işlemlerinden geçirilen eserlerin tasnifi yapılarak işlevli ve kullanılabilecek durumda olanlar ayrıştırılıyor.

Tümlenebilecek eserler restorasyon işleminden geçirildikten sonra envantere gönderiliyor. Envanter numarası verilerek kayıt altına alınan ve fotoğraflanan eserler, sergilenmek üzere İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne götürülüyor.

“İSTANBUL’UN TARİHİNİ ZENGİNLEŞTİREN EN ÖNEMLİ KAZILARDAN”

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, kazı alanının Marmaray çalışmaları esnasında ortaya çıktığını ve tarihi derinliğinin MÖ 5. yüzyıla uzandığını anlattı.

Kazı çalışmalarının yaklaşık 2 bin 500 yıllık bir yerleşim alanında yapıldığını belirten Yılmaz, bugün “Haydarpaşa Limanı” olarak isimlendirilen alanın Romalılar döneminde tarihte “Khalkedon” diye adlandırılan Kadıköy bölgesinde ortaya çıktığını söyledi.

Kazıda ortaya çıkan buluntuların, buranın bir liman şehri olduğunu gösterdiğini aktaran Yılmaz, şöyle konuştu:

“Kazılardan ortaya çıkan buluntular, Khalkedon’un işlek ve hareketli bir ticaret limanı olduğunu gösteriyor. Buna bağlı olarak da çevresinde bir yerleşim alanı oluşmuş. MÖ 5. yüzyıldan başlayarak Cumhuriyet dönemini de içine alan süreçte bu alanda farklı yüzyıllara ait katmanlara rastlamak mümkün. Hem Roma hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemi yapı izleri ve kalıntıları burada bulunuyor. Alanın buluntularına ve kalıntılarına baktığımızda bir plan doğrultusunda yapılanma olduğunu görüyoruz. İstanbul’un tarihine ait buluntular açısından da şehrin tarihini zenginleştiren en önemli kazılardan birisi. Bu alanın varlığı İstanbul, ticaret ve şehirleşme tarihi açısından son derece önemlidir. Çünkü sikkeler ve diğer buluntular burada çok canlı, dinamik bir yapılaşma olduğunu gösteriyor.”

ÖLÜLER HEDİYEYLE DEFNEDİLMİŞ

Kazıda MÖ 5. yüzyılda başlayıp bugüne gelen süreçte farklı dönemlerden 10 bin civarında sikke bulunduğunu kaydeden Yılmaz, bu sikkelerin varlığının, şehrin hem sürekliliğinin hem etkinliğinin hem de ticari bir alan oluşunun bariz göstergesi olduğunu ifade etti.

Coşkun Yılmaz, kazı çalışmalarında ortaya çıkan kalıntı ve buluntulara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kazı alanında bir hamam buluntusu var. Arkadaşların çalıştığı alanda ise bir saray kalıntısı olduğu varsayılıyor, bu konuda araştırma sürüyor. Atölyeler var. MS 5. yüzyıla tarihlenen ve İstanbul’un ilk kilise yapılarından biri olarak kabul edilen Azize Bassa Kilisesi ise Haydarpaşa kazılarının en önemli buluntularından biri. Yapı, hem Hristiyanlık tarihi hem de İstanbul’daki dini hayat açısından son derece önemli. Kilisenin içindeki alanda 28 insan iskeleti bulunuyor. Bu iskeletler de kazının en önemli bulgularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü hem defin kültürü hem buranın yaşam alanı hem de kilisenin önemi açısından fikir veriyor. Nitekim iskeletler incelendiğinde ölülerin hediyeyle defnedildiğini görüyoruz. Mesela, bir iskeletin diz bağı içerisinde koku şişesi ve benzeri hediyeler ortaya çıktı.”

KAZILAR, YILIN TAMAMINA YAYILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak arkeolojik çalışmaları ve kazıları son derece önemsediklerini ifade eden Yılmaz, arkeolojik kazılarda gelişmiş, modern ve etkili çalışmaların uygulandığına belirterek, Bakanlığın mevsimsel kazı çalışmalarından ziyade yılın tamamını kapsayan etkili ve dinamik bir arkeolojik çalışma süreci başlattığını anlattı.

Yılmaz, “kazı” denilince akla modern ya da geleneksel kazı araçlarıyla yapılan işlemlerin geldiğini anlatarak, diye konuştu.

BULUNTULAR, KAZI BİTİNCE SERGİLENECEK

Kazı çalışmalarının bitimiyle ilgili net bir gün vermenin kazının ruhuna aykırı olduğunu dile getiren Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çünkü arkeolojik kazı, bir sarraf titizliğiyle yeri geldiğinde diş fırçasına varıncaya kadar hassas, ince, titiz, sabır, ustalık ve ihtisas isteyen bir iştir. 400’ü aşkın insanla yapıldığı dikkate alındığında bu, kazı çalışması için önemli bir ekiptir. Çalışmalar rutin mesai anlayışının dışında yoğun bir şekilde devam ediyor. En kısa sürede bitirmek muradımız ama bunu yaparken de buradaki kültürel mirası en güzel şekilde ortaya çıkarmayı ve insanımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Kazılar tamamlandığı zaman buradaki buluntuların sergileneceği alanlar oluşturulacak.”

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

Kadıköy’deki 2 bin 500 yıllık tarih, gün yüzüne çıkıyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL