Doğu Anadolu da Kara Kilise Parası

Doğu Anadolu bölgesinde kara kilise olarak adlandırılan bir kilise vardır. Bu kilise etrafı sabit kayalıkların olduğu bir alanda olup, eski çağlardan kalma mağara ve evlerin olduğunu bir yerdedir. Kilisenin kulesinde..

Doğu Anadolu da Kara Kilise Parası
  Kara kilise

Doğu Anadolu bölgesinde kara kilise olarak adlandırılan bir kilise vardır. Bu kilise etrafı sabit kayalıkların olduğu bir alanda olup, eski çağlardan kalma mağara ve evlerin olduğunu bir yerdedir. Kilisenin kulesinde bir tek yuvarlak pencere vardır. Pencere doğuya bakacak şekilde yapılmıştır. Pencerenin baktığı istikamette kilisenin önünde Hristiyanlara ait mezarlık bulunur. Bu mezarlığın bir kısmında orta düzey kayalık alan vardır. Kayalığın olduğu yerde kayaların arasında bir boşluk alan vardır. Bu boşluk kapı gibi kullanılmıştır. Bu kaya arasından geçtiğinizde eski dönemden kalma kaya içerisine yapılmış birkaç tane yan yana mağara vardır. Bu mağaralar çok geniş değildir. Mağaraların üst kısmında kalan alanda kuşburnu gibi dikenli çalılar vardır.

          Kara Kilise yanında saklama

Bu kayalık alandan geçildiği zaman gelinen mağaralardan ortada kalan mağaranın önünde büyük bir tandıra benzer taş vardır. Bu taş yerinden kalkmayacak kadar ağırdır. Taşın mağara tarafına değil, tersinde kalan diğer ucunda üzeri bir miktar toprakla kaplı yerinde işlem yapılmıştır. Burada ki toprak temizlendiğinde taş üzerinde bir üçgen işareti vardır. Üçgenin çizgileri oyma ortası kabartma şeklindedir. Üçgenin bir ucu sivri şekilde yapılmış ve kiliseye doğru bakar. Ucu istikametinde kayalık arasından geçilen boş alan görülür. Üçgenin yanında bir küçük murç izi vardır. Murç izinin olduğu istikamette yan yana dizilmiş taşlar vardır. Bu taşlar mezar şeklinde yapılmıştır. Dizili taşların baş kısmında da bir küçük dikilitaş (mezar baş taşı) bulunur. Burada mezar yoktur. Bilerek bu şekilde yapılmıştır. İçerisinde de herhangi bir şey yoktur. Üçgeni bulan mezara baksın diye şaşırtma amaçlı yapılmıştır.

 

                     saklama alanı

Eğer üçgenin gerçek yönünü bulmak istiyorsan, üçgenin sivri olarak yapılan kısmına yürü. Bu kısımda yürüdüğünde kaya arasından geçilen yere gelmeden sol kolunun üzerinde birinci mağaranın girişinin yanında ki kayada sıkıştırılmış üst üste taşlar göreceksin. Bu taşların tabanında dikenli çalılar vardır. Çalıların kapattığı taşlardan birinin üzerinde ıstavroz işareti bulunur. Bu işareti görebilmek için taşa su dökülmesi ve aydınlıkta bakılması gerekir. Bu taşı bulduğunda taşların arka kısmında kaya içerisinde eskiden kullanılan bir oyuğun horosanla kapatılmış olduğu yeri bulmalısın. Burada bir takım malzemeler saklıdır.

   saklama yüzeyi

YORUMLAR (1)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL