İşaretler Resimli Çözümler

Dere veya Yol Kenarında Oymalar

Özellikle dere kenarlarında bulunan arazi yüzeyi ile kısa çalılık ya da ağaçlık alanların yoğunlukta olduğu bölgelerde karşılaşılabilen durumların arasında belirli bir şekle sahip olmayan kaya parçalarının üzerinde sunu çukuru modelinde..

Dere veya Yol Kenarında Oymalar

Özellikle dere kenarlarında bulunan arazi yüzeyi ile kısa çalılık ya da ağaçlık alanların yoğunlukta olduğu bölgelerde karşılaşılabilen durumların arasında belirli bir şekle sahip olmayan kaya parçalarının üzerinde sunu çukuru modelinde çoğunlukla da yuvarlak oyma şekli ile görülebilecek işaretlemeler ile karşılaşılmaktadır.

Bu tarz bir durum ile karşılaşıldığında çözüm olarak uygulanması gereken yöntemler öncesinde alanda ki oyma sayısının ne kadar çoklukta olduğunun ve bir dizilim hali oluşturup oluşturmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Eğer alanda ki oymalar farklı kaya parçaları üzerinde olacak şekilde yapılmış ise bu taşlara yakın yukarıda görselini vermiş olduğumuz şekilde bir yol olup olmadığına bakılmalıdır. Dikkat ederseniz yukarıda ki resmin bulunmuş olduğu alan bir ormanlık alandır. Bu ormanlık alan içerisinde belirli bir sıra olmaksızın bir birini takip eden taş parçaları görülecektir. Bu taş parçaların üzerine bakıldığında ise kullanımdan kaynaklı yüzeyde sabunlaşma olarak nitelendirdiğimiz, pürüzsüz hale gelme şekli mevcuttur. Bir birini takip eden taş parçalarının yüzeyinde benzer şekilde bir sabunlaşma bizler için ayrı bir ipucudur. Takip edilmesi gereken bir yön işareti olarak görülebilir.

Alanda ki yol belirlendikten sonra veya öncesinde yukarıda ki görsel şekline yakın kaya parçası üzerinde bir sunu çukuru modelinde ki yuvarlak oyma veya oymalar ile karşı karşıya gelmişsek, burada bulmuş olduğumuz sunu çukuru olarak kabul edeceğimiz özelliklere sahip oymaların yapılmış olduğu kaya yüzeylerinin incelenmesinde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. İlk olarak bu oymaların yanında ince kanal, kısa kanal şeklinde değişik forma sahip yön işaretlemeleri görebiliriz. Bu işaretleme direkt olarak yol olarak belirlediğimiz alana akar verecek şekilde yapılmış olabilir. Bu durumda yol kanalın devamı şeklinde düşünülerek hareket edilmeli ve yol istikametine bakılmalıdır. İkincisi ise bu oyma yanında kanal şeklinde bir yönlendirmenin yanında bir de farklı bir noktayı gösterir açıda murç işareti ile karşı karşıya gelebiliriz. Bu gibi bir durumda alanımızı kullanan medeniyetleri tespit etmemiz gerekecektir. Özellikle yakın dönem medeniyeti veya acil bir durumun meydana geldiği bir medeniyet kalıntısı veya bilgisine ulaşmış isek. Murç işareti bizim için oldukça kıymetli olacaktır.

Yol güzergahı sağında solunda veya başlangıcında tespit etmiş olduğumuz oyma işaretlemeleri genellikle yol kenarlarına yapılmış olan mezarların bir sunusu olarak görülmektedir. Bu nedenle belirlenen istikamette detaylı araştırma yol kenarlarında yapılmalıdır. Eğer yol içerisinde ki yüzeyinde sabunlaşma olan taşların yakınlarında benzer şekilde veya blok taş olarak tabir ettiğimiz (yarısı toprak altındadır) taş modelleri ile karşı karşıya gelirsek burası bizim için araştırma alanıdır. Yukarıda görselini paylaşmış olduğumuz alan sunu çukurunun olduğu kaya yüzeyinde kanalın yön olarak yapılması işaretinde kanalın yola akması ve yol istikametinde 3-5 kuralı çerçevesinde yolun sağ kısmında (dereden taraf değil) karşılaşılan bir durum olarak görülmüştür. Burada dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de işaretin anlatımı ile karşılaşılan durum arasında derinlik olgusunun sadece yüzeyde ki blok taş altı olacak şekilde az olmasıdır.

Yukarıda ki resim alanı ise yine antik bir yol güzergahı üzerinde ki alanda tespit edilen ve yol kenarında bulunan sunu tipinde ki işaretlemelerden elde edilen yön istikametinde karşılaşılan bir noktadır.

Bu ve benzeri alanlar üzerinde blok taş ile yapılması halleri oldukça fazladır. Böylesi bir mimari yapıya sahip alan ise yamaç noktasına yapılmış ise bu yamaç nokta bize mimari şeklin bir kısmının zamanla açılması şeklinde, duvarının yada blok taşının belirginleşmesi şeklinde veya horosan ile güçlendirme mevcut ise harcın kendisini göstermesi şeklinde karşımıza çıkabilir.

Nasibiniz bol olsun.

Burada anlatılan notlar yüzey araştırmasında karşılaşılan işaretlerin anlatımıdır. Kesinlikle kaçak kazı yapmayınız. Araştırma neticesinde olumlu bir durum ile karşılaşılmış ise yetkili birimlere bilgi veriniz.

Sefer SULTAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL