Büyük Yuvarlak Oyma

Arazi yüzey araştırması sırasında karşılaşılacak normal sunu çukuru sistemi ebadından daha büyük olarak yapılmış oymalar ile karşılaşıldığında, bu oymaların bir yerleşim yeri içerisinde veya yerleşim kalıntısı olarak görülebilecek duvar taşları..

Büyük Yuvarlak Oyma

Arazi yüzey araştırması sırasında karşılaşılacak normal sunu çukuru sistemi ebadından daha büyük olarak yapılmış oymalar ile karşılaşıldığında, bu oymaların bir yerleşim yeri içerisinde veya yerleşim kalıntısı olarak görülebilecek duvar taşları yada benzeri hususların bulunduğu alanda olup olmadığına dikkat edilmelidir. Böylesi bir durum bizlere kullanım halinin göstergesi olarak sunulabilir.

Eğer bu sistem arazi yüzeyinde ve yaşam alanı dışında bir noktada karşımıza çıkmışsa etrafında kendisi ile ilişkili basamak yada merdiven veya düzleştirilmiş bir yan yüzey var mı diye kontrol edilmelidir. Bu şekilde ki bir sistem bizlere alanın kutsama noktası olduğunu ve etrafta bu kutsamaya ilişkin bir mezarlık olduğunu gösterir.

Bir yol üzerinde benzer şekilde karşımıza çıkmış ise yolun bizi bir ibadethane noktasına götüreceği ve yakınlarda olacağını gösterir.

Görselini vermiş olduğumuz alanda ki oymamız ise ön kısımda görmüş olduğunuz taş parçası üzerine diz konularak kutsama da kullanılan sıvının oymaya dökülmesi şeklinde ki ritüelin gerçekleştiği bir yeri temsil eder. Yan kısımda görmüş olduğunuz blok parça kaya şeklinde etrafında toprak alt kısmında kalan mezarların toplu sunusu olarak yorumlanır.

Saygılarımla.

Yazan: Sefer SULTAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL