Arkeloji Haberleri

Antalya’dan götürülen tarihi eserlerin iadesi için mücadele sürüyor

Antalya’dan götürülen tarihi eserlerin iadesi için mücadele sürüyor

Birçok medeniyete ev toto yapan Antalya ‘daki antik kentlerden kaçırılan ve dünyanın önemli müzelerinde sergilenen eserlerin ait olduğu topraklara getirilmesi için topraklara getirilmesi için sürdürüyor.

Antalya eski antik kentlerdeki asırlar öncesine ışık tutan heykel , anıt ve lahit gibi tarihi eserlerin yapabilir 19. yüzyıla göre yollarla yurt dışına çıkartıldı.

Dünyanın önde müzelerinde sergilenen bu Anadolu kültürlerinin ana vatanına dönmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığının bilgisayarında, Antalya’daki sivil toplum kuruluşları da kamuoyu oluşturarak devam ediyor.

Düzenlediği “Eserler Evinde Güzel” kampanyasıyla bölgeden kaçırılan 8 önemli eserin iadesini amaçlayan Antalya Tanıtım Vakfı, girişimlerini sürdürüyor.

 “18 bin yakın imza toplandı”

Vakfın Başkanı Yeliz Gül Ege

Antalya’dan kaçırılan eserlerin iadesi için düzenledikleri kampanyalarda toplanacak imzaların UNESCO’ya başvurularında ciddi destek bildiren Ege, “Şu ve 18 bin yakın imza toplandı. Çok büyük hedeflerle yola çıktık. Yaptığımız kampanya, Bakanlığımız ve diğer benzer çalışmalara sivil toplum örgütü ve sivil inisiyatifin katkısı çok değerli olarak “diye konuştu.

Ege, özellikle bu gibi konularda sosyal medyada yürütülen kampanyaların kamuoyu oluşturma adına etkili olduğunu dile getirdi.

“Sonuca değil, yaydığı etkiye odaklı güzel kampanya yürütüyoruz”

Kültür varlıkları konusunda hassas olan insanların kampanyada ön planda olabileceğini düşündüklerini anlatan Ege, şöyle konuştu:

“İnsanlara, ‘Bunlar benim ülkemden kaçırılmış’ dedirtebilirsek, bahçesinde bulduğu bir taşı definecilere değil de ilgili kurumları arayarak bildirmesini sağlayabilirsek kampanya yerini bulmuş olacak. Sadece sonuca değil, yaydığı etkiye odaklı güzel bir kampanya yürütüyoruz. Antalya’dan götürülmüş eserlerimizi geri istiyoruz. İnşallah bununla ilgili yakın zamanda farklı müjdeler alacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileriyle iletişim halindeyiz. Bakanlık kampanyayı yakından takip ediyor ve destekliyor.”

Kampanyada iadesi istenen 8 eser

“Eserler Evinde Güzel” kampanyasıyla Ksanthos Antik Kenti’nden götürülen “Nereidler Anıtı”, “Harpy Anıtı”, “Payava Lahdi”, “Ksanthos F, G, H Anıtı”, Trysa (Gölbaşı) Antik Kenti’den incelendi “Trysa Heroonu” , Myra Antik Kenti’nden götürülen “Myra Kaya Mezarları’ndan (resimli mezar) bir çocuk kabartması”, Perge Antik Kenti’nden alınan “Thyke Heykeli” ve Demre Sion Kilisesi’nden çıkarılan “Sion Definesi ya da Korydalla Hazinesi” eserlerinin ait olduğu topraklara getirilmesi isteniyor.

Kaynak : Hürriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

× Kitap Siparişi Ver

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL